Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Slovácko a Bílé Karpaty - Strážnice - STRÁŽNICE


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

STRÁŽNICE

Negarantovaná informace
Místo:Městský úřad Strážnice
Adresa:náměstí Svobody 503, 696 62 Strážnice
Telefon:+420 518 332 026
Fax:+420 518 332 027
Email:spravni(zavináč)straznice-mesto(tečka)cz
WWW:http://www.straznice-mesto.cz
GPS:48°54'6,040"N, 17°18'49,470"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (13)[Zobrazit náhledy]

Strážnice leží v údolí řeky Moravy na úpatí Bílých Karpat nedaleko Hodonína. Je symbolem tradiční slovácké kultury. Každoročně se zde koná folklórní festival Strážnice, který patří k nejznámějším a nejstarším v Evropě a získal statut nevládní organizace UNESCO pro lidové umění.

Status: město
Celková výměra: 3140 ha
Počet obyvatel: 5582 (k 1.1.2018)
Okres: Hodonín
Střední nadmořská výška: 177 m n. m.
Nejníže položený bod: 164 m n. m. řeka Morava
Nejvýše položený bod: 340 m n. m. vrch Stará hora

HISTORIE MĚSTA

Přestože první doložeá písemná zmínka o Strážnici pochází až z počátku 14. stol., množství archeologického materiálu vypovídá o daleko dřívějším osídlení tohoto území. Počátky samotného města jsou spojovány s upevňováním hranic českého státu v době vlády Přemysla Otakara II v 2. polovině 13. století, kdy došlo k trvalému připojení Strážnicka k Moravě. Na ochranu zemských hranic bylo zbudováno několik hradů, mezi nimiž se nacházel i hrad ve Strážnici, vystavěný po roce 1260. Samotné jméno města je odvozováno od strážní funkce, kterou měl hrad položený v těsné blízkosti moravské hranice vykonávat.
Strážnice byla původně královským majetkem, na počátku 14. století získal toto město významný moravský rod pánů z Kravař. O velký rozmach města se zasloužil moravský zemský hejtman Petr Strážnický z Kravař. Zasloužil se také o rozvoj vinařství.
V roce 1458 se stal strážnický hrad svědkem setkání Jiřího z Poděbrad s uherskými stavy, kterým byl vydán zajatý Matyáš Korvín. Roku 1468 zde uherský král Matyáš Korvín uzavřel mírovou smlouvu s českým králem Jiřím z Poděbrad.
Na počátku 15. století zakoupili město Žerotínové, další z předních moravských rodů. V době jejich vlády prožívala Strážnice dobu svého největšího rozmachu. Na počátku 17. století se Strážnice řadila k nejvýznamnějším moravským městům. Povstání v Uhrách v roce 1605 a vpád Štěpána Bočkaje na Moravu znamenal pro Strážnici obrovské nebezpečí, v květnu 1605 bylo město vypáleno a mnoho lidí pobito, či odvedeno do zajetí. K nové obnově města docházelo se značnými těžkostmi a události spojené s třicetiletou válkou znamenaly opět ničení a pustošení celého Strážnicka. K tomu se přidal i náboženský útisk, spojený s velkým množstvím vystěhovaného obyvatelstva.
Město a panství zakoupil v roce 1628 jeden z vítězných velitelů Bitvy na Bílé Hoře císařský plukovník František z Magni, jehož rod pocházel z Itálie. S příchodem Františka z Magni začala plánovaná katolizace města. V roce 1652 vyhořela podstatná část města, po té co bylo zapáleno najatými žháři. Strážnici stíhala v té době jedna pohroma za druhou, v roce 1680 se z Uher rozšířila morová epidemie, o tři roky později byla přepadena uherskými povstalci, stejně jako na počátku 18 století. Tyto události způsobily všeobecný úpadek panství a město rychle ztrácelo na svém dřívějším významu. Přesto se právě z této doby zachovala celá řada zajímavých architektonických památek. Došlo k obnově radnice, panského dvora i mnoha měšťanských domů. Strážničtí piaristé vybudovali okolo poloviny 18 st. barokní chrám P. Marie s klášterní kolejí, později také gymnázium. Za správy Františka Antonína Magnise v první pol. 19. století byl upraven zámecký park se zahradou, došlo rovněž k založení skleníků pro pěstování jižních rostlin, v roce 1824 byl před zámkem postaven přes Moravu řetězový most.
Oživení národního hnutí ve 2 polovině 19. století znamenalo postupnou přeměnu německy orientovaného města na kulturní centrum strážnického regionu. Vznikaly české spolky, došlo k otevření české měšťanské školy a v roce 1897 ke zřízené českého gymnázia. Původně zcela zemědělské město se na počátku 20 stol. dočkalo i postupné industrializace.

Strážnice však není jen festival, za shlédnutí stojí také slovácké úhledné domky, které jsou většinou nádherně zdobené ornamenty. Na strážnickém historickém náměstí stojí několik architektonických skvostů. Jedná se zejména o nejstarší dům č. 482, který byl postaven v pozdně renesančním slohu. V místním skanzenu lze spatřit několik stylů slováckých vesnic a také ukázku starých řemesel a jiných zajímavostí. Strážnický zámek byl založen v 13. století a původně byl vybudován jako vodní hrad. Teprve později byl Žerotínovci přestavěn a později zde Magnisové zbudovali skleníky a zámecký park.
V 16. století zde byl vybudován opevňovací systém s baštami na obranu proti Turkům, do dnešních dob se zachovaly bašty Veselské a Skalické brány.
Největším lákadlem zdejší oblasti jsou však vinné sklepy, které jsou bohatě zásobeny kvalitním moravským vínem.

DOSTUPNOST

  • Silniční spojení: Hodonín, Uherské Hradiště
  • Železniční doprava: žst. Strážnice (trať č. 343), centrum města
  • Na kole: cyklotrasa č. 4, 46.
  • Pěšky: červená TZ z Veselí nad Moravou nebo z Tvarožné Lhoty.

ZDROJ INFORMACÍ: www.straznice-mesto.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,9 km TVAROŽNÁ LHOTA
5,6 km SUDOMĚŘICE
7,4 km VESELÍ NAD MORAVOU
8,2 km TASOV
8,7 km BZENEC
9,9 km MORAVSKÝ PÍSEK
Historické zajímavosti
50 m NÁMĚSTÍ VE STRÁŽNICI
183 m KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE - STRÁŽNICE
208 m SOCHA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ
231 m PRŮŽKŮV MLÝN - STRÁŽNICE
311 m SKANZEN STRÁŽNICE - MUZEUM VESNICE JIHOVÝCHODNÍ MORAVY
314 m ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA SE HŘBITOVEM - STRÁŽNICE
336 m PARK S ŽIDOVSKÝMI NÁHROBKY V HODONÍNĚ
601 m KAPLE SVATÉHO ROCHA VE STRÁŽNICI
[Další... (5)]
Přírodní zajímavosti
9,2 km NPR ČERTORYJE, BÍLÉ KARPATY
Technické zajímavosti
531 m SKALICKÁ A VESELSKÁ BRÁNA - STRÁŽNICE
636 m ČERNÁ BRÁNA - STRÁŽNICE
5,9 km ROZHLEDNA TRAVIČNÁ TVAROŽNÁ LHOTA
7,2 km BAŤŮV KANÁL - DOLNÍ TOK
Kultura
112 m MĚSTSKÉ MUZEUM STRÁŽNICE
572 m KULTURNÍ DŮM STRÁŽNIČAN - STRÁŽNICE
574 m KINO SVĚT - STRÁŽNICE
579 m MĚSTSKÁ KNIHOVNA - STRÁŽNICE
675 m NÁRODNÍ ÚSTAV LIDOVÉ KULTURY VE STRÁŽNICI
4,4 km MUZEUM OSKERUŠÍ TVAROŽNÁ LHOTA
5,8 km RODNÝ DŮM BRATŘÍ ÚPRKOVÝCH - MUZEUM SLOVÁCKÝCH UMĚLCŮ V KNĚŽDUBĚ
7,5 km GALERIE VE DVOŘE VE VESELÍ NAD MORAVOU
[Další... (1)]
Turistika
557 m ŠUMÁRNICKÁ NAUČNÁ STEZKA
Sport
480 m TENISOVÝ AREÁL STRÁŽNICE
Obchod a služby
351 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM STRÁŽNICKO
7,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VESELÍ NAD MORAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz