Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Slovácko a Bílé Karpaty - Církevní stavby a sakrální objekty - Strážnice - KAPLE SVATÉHO ROCHA VE STRÁŽNICI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KAPLE SVATÉHO ROCHA VE STRÁŽNICI

Negarantovaná informace
Adresa:ul. Školní, 696 62 Strážnice
WWW:http://www.straznice-mesto.cz
GPS:48°53'53,908"N, 17°18'25,794"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Podnětem k výstavbě nejstarších dochovaných památek ve Strážnici byla i morová epidemie v roce 1680. K tomuto roku se vážou stavební počátky kaple sv. Rocha. Zajímavou zprávu nám o tom zanechal strážnický občan Jan Martin Píža (1888):
"Z úsudku Božího dopustil Bůh na obyvatele města Strážnice roku 1680 strašný mor, kterážto nemoc moru v lidu se tak rozšířila, že ani deset lidí ze sta nepozůstalo a protož z ohledu, strachu a úzkosti a pohnutí dobrého srdce s důvěrnosti k Pánu Bohu volali naši předkové z oken jeden na druhého a usjednotili se uzavříti slib řkouce jeden druhému, aby se vydali na cestu do Niklspurku (Mikulov – pozn. aut.) k navštívení obrazu té nebeské královny Panny Marie v Loretě, aby skrze její orodování pomoc od Pána Boha vyprosena byla. Druzí zas dobré měli, aby se vystavěla kaple ku cti a chvále P. Marie, sv. Rocha a sv. Rosálie na věčnou památku té úzkosti morové, v které oni předkové postaveni byli. I stalo se, že potom uzavřeném slibu mor hned stichl a také v krátkém čase načisto přestal. Což vidouce pozůstalí obyvatelé, že jich Bůh vyslyšel a že podle jejich zaslíbení milost od Boha obdrželi, pevně stáli v jejich vyřčení, od Niklspurka do Lorety putovali a tam předtím obrazem P. Marie slza sobě utřeli i v čas se navrátivše jeden druhého k vyplnění tohoto slibu donucovali. Poněvadž velmi málo občanů a obyvatelů pozůstalo, sle jejich možnosti malou kapličku postavili a obraz do í k uctění P.a Marie, sv. Rocha a sv. Rosálie na věčnou památku pověsili. Když ale městečko načeše obyvateli naplněno bylo, útrpnost měli nad tou malou postavou té kapličky, že ten zázrak, který se s našimi předky stal, také větší vážnosti od křesťanstva zasloužil, proto se na tom sjednotili a dorozuměli, aby tu kapličku rozebrali a na tom místě na krchově nákladněji na ten intent kaplu s jedním velkým oltářem a varhany, jedním zvonkem, pod tím jménem sv. Rocha vystavili, což se také stalo roku 1752… pro nedorozuměnost zednického a tesařského mistra kaple v krátkém čase v nivec přišla.. Vidouc ale m obyvatelé t.č. takový ruin nám k naší potupě státi, umínili jsme sobě, co na té kapli dobrého jest rozebrati a k té věži, která pevno stojí (pevnějšího než farního chrámu), na menší způsob na ten intent kapli vystavěti, kterú kaplu dle vyhotoveného plánu každý spatřiti může.

Nová stavba z roku 1752 mšla vzhled kostela, řibyla k ní vysoká věž, sakristie. Kaple byla klenutá, krytá šindelem. Klenba se však brzy začala trhat. Roku 1768 činila městká rada faráři Hnátkovi výtky, že kaple byla vystavěna veliká, nad možnosti fondu. Nakonec z celé stavby zůstala jen ruina bez střechy a klenby. Pouze věž zůstala neporušená. Z nařízení Marie Terezie byla kaple, spíše její pozůstatek, zrušena oficiálně. Když v roce 1831 řádila v ěstě cholera, oživlo přání kapli. Sv. Rocha obnovit. Zdi byly rozebrány a za materiálu postava ke stávající věži měnší kaple, než byla předcházející. Posvěcena byla v roce 1848 a v nezměněné podobě zůstala zachována do současnosti.

ZDROJ INFORMACÍ: www.straznice-mesto.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
601 m STRÁŽNICE
4,1 km TVAROŽNÁ LHOTA
5,0 km SUDOMĚŘICE
8,0 km VESELÍ NAD MORAVOU
8,7 km TASOV
8,8 km BZENEC
Historické zajímavosti
431 m KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE - STRÁŽNICE
444 m PRŮŽKŮV MLÝN - STRÁŽNICE
650 m NÁMĚSTÍ VE STRÁŽNICI
759 m SKANZEN STRÁŽNICE - MUZEUM VESNICE JIHOVÝCHODNÍ MORAVY
802 m SOCHA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ
913 m ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA SE HŘBITOVEM - STRÁŽNICE
936 m PARK S ŽIDOVSKÝMI NÁHROBKY V HODONÍNĚ
1,1 km ZÁMEK STRÁŽNICE
[Další... (3)]
Přírodní zajímavosti
9,3 km NPR ČERTORYJE, BÍLÉ KARPATY
Technické zajímavosti
853 m SKALICKÁ A VESELSKÁ BRÁNA - STRÁŽNICE
1,1 km ČERNÁ BRÁNA - STRÁŽNICE
5,9 km ROZHLEDNA TRAVIČNÁ TVAROŽNÁ LHOTA
7,8 km BAŤŮV KANÁL - DOLNÍ TOK
Kultura
665 m MĚSTSKÉ MUZEUM STRÁŽNICE
950 m KINO SVĚT - STRÁŽNICE
952 m MĚSTSKÁ KNIHOVNA - STRÁŽNICE
955 m KULTURNÍ DŮM STRÁŽNIČAN - STRÁŽNICE
1,1 km NÁRODNÍ ÚSTAV LIDOVÉ KULTURY VE STRÁŽNICI
4,6 km MUZEUM OSKERUŠÍ TVAROŽNÁ LHOTA
6,2 km RODNÝ DŮM BRATŘÍ ÚPRKOVÝCH - MUZEUM SLOVÁCKÝCH UMĚLCŮ V KNĚŽDUBĚ
8,1 km GALERIE VE DVOŘE VE VESELÍ NAD MORAVOU
[Další... (1)]
Turistika
878 m ŠUMÁRNICKÁ NAUČNÁ STEZKA
Sport
612 m TENISOVÝ AREÁL STRÁŽNICE
Obchod a služby
618 m TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM STRÁŽNICKO
8,1 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VESELÍ NAD MORAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz