Původně gotický hrad se již od 13. století vypíná nedaleko Trojzemí Čech, Německa a Polska, aby kontroloval cestu do Čech v uzlovém, hraničním místě. Jeho tehdejší jméno – Grafenstein neboli Hraběcí Kámen – souvisí se starobylým a urozeným rodem Donínů, který se na rozdíl od ostatních severočeských rodů pyšnil titulem hrabě.
V 16. století patřil zámek Jiřímu Mehlovi ze Střelic, zemskému vicekancléři, vzdělanci a podnikateli. Tehdy byl také starý hrad přestavěn v pohodlný a výstavný renesanční zámek a vznikla unikátní manýristická kaple sv. Barbory. Renesanční podoba Grabštejna zůstala zachována a dominuje na Starém zámku doposud. Doba rozkvětu však netrvala navěky. Přišla třicetiletá válka, která Grabštejn výrazně zasáhla. Vojensky významného Grabštejna se zmocnil Albrecht z Valdštejna a připojil jej ke svému vévodství. Z rozkazu císaře byly Grabštejnu v polovině 17. století pobořeny hradby, aby se nemohl stát nepřátelskou pevností.
Dokončení proměny sídla v půvabný zámek je spojeno především s rodem Clam-Gallasů, kteří zámek vlastnili až do roku 1945.
V nedávné minulosti potkalo zámek to, co v pohádce o Šípkové Růžence, tedy že téměř zarostl křovinami a byl zpomenut. Dnes je nikoliv díky kouzelnému polibku, ale díky tvrdé práci restaurátorů opět obnoven do původní krásy. Téměř celý zámek je pokryt sgrafitty, která měla navozovat pocit, že je vystavěn z obrovských kvádrů kamene.
Cennou perlou nejen hradu, ale i celé české renesance je celoplošně vymalovaná kaple v. Barbory, nejkrásnější renesanční kaple českého venkova. Do jeho interiérů se po náročném restaurování navrátily bohaté sbírky. Hrad je přístupný od nejhlubšího sklepení po ochoz věže
V severním křídle ve 2. patře je instalována sbírka nábytku.
PROHLÍDKA- I. okruh - Základní (hlavní) prohlídková trasa: Vyšší podlaží nabízí celkem tři sklepní místnosti včetně výstavy zpracování drahých kamenů. Dolní podlaží - 2 sklepní prostory vytesané ve skále. Pod dolním podlažím je vidět vchod do tajné chodby.
- II. okruh - Prohlídková trasa se sv. Barborou: vstupní hala, sál předků, kaple sv. Barbory, lovecké pokoje a byt panského nadlesního z doby kol. r. 1900.
- III. okruh - Prohlídková trasa "Za tajemstvím sochy sv. Barbory": sál s krbem, ložnice Josefíny Clam-Gallas, místnost s panó-Clam-Gallasovský salón, spojovací chodba, hodovní síň, místnost Jiřího Mehla ze Střelic.
- Věž s vyhlídkovou plošinou
- Prohlídky I. a II. okruhu trvají asi 50 minut, II. okruh trvá asi 30 minut.
- Průvodce: prohlídka je s průvodcem, kromě hradní věže.
- Cizojazyčná: hlavní prohlídka je možná také v cizím jazyce.
- Poslední prohlídka se zahajuje s ukončením návštěvní doby.
OTEVÍRACÍ DOBA- Duben, říjen: úterý-pátek, od 10.00 do 15.00 hodin; sobota, neděle a svátky, od 9.00 do 16.00 hodin.
- Květen, září: úterý-neděle, od 9.00 do 16.00 hodin.
- Červen - srpen: úterý-neděle, od 9.00 do 17.00 hodin.
- Mimo běžnou návštěvní dobu a mimo sezónu jsou prohlídky možné po předchozí objednávce či domluvě (pouze pro skupiny nad 10 osob).
VSTUPNÉI. okruh - Základní prohlídková trasa- Plné vstupné: 100 Kč
- Snížené vstupné: 70 Kč (děti od 6 do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P)
- Rodinné vstupné: 270 Kč (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let)
II. okruh - Zážitková prohlídka se sv. Barborou - odhalte tajemství hradu Grabštejn- Plné vstupné: 120 Kč
- Snížené vstupné: 90 Kč (děti od 6 do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P)
- Rodinné vstupné: 350 Kč (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let)
III. okruh - Prohlídková trasa "Za tajemstvím sochy sv. Barbory"- Plné vstupné: 50 Kč
- Snížené vstupné: 35 Kč (děti od 6 do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P)
- Rodinné vstupné: 135 Kč (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let)
Věž- Jednotné vstupné: 20 Kč
Cizojazyčná prohlídka- Plné vstupné: 150 Kč
- Snížené vstupné: 120 Kč (děti od 6 do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P)
- Více viz ceník.
SLUŽBY- Rezervace: pro skupiny a mimo otevírací dobu.
- Fotografování, filmování: fotografování je možné ve většině interiérů za jednotný příplatek 100 Kč.
- Přístup psa: ne
- Sociální zařízení: ano
- Prodej: suvenýry, turistická známka no. 247.
- Občerstvení: při konání akcí, nebo 10 m od vchodu do hradu v kavárně.
- Pronájem prostor: ano
- Svatební obřad: ano
- Kouření: ne
BARIÉRY- Bezbariérový přístup tělesně handicapovaných návštěvníků na Grabštejn je možný s pomocí. Bez asistence je možný pohyb po velkém nádvoří, spojený s prohlídkou zámeckých exteriérů. Prohlídku interiérů je nutno dohodnout předem, vozíčkář je pak vynesen do patra, kde může absolvovat prohlídkovou trasu po historických interiérech s expozicí nábytku a dřevořezeb ze sbírek Severočeského muzea v Liberci. Od roku 2006 jsou zcela bezbariérové toalety. Parkování je možné předem domluvit přímo u zámku. Věž a některé části objektu jsou pro invalidní osoby nedostupné.
- Sociální zařízení: ano
- Parkování pro TP: ano
- Přístupový chodník: ano
DOSTUPNOST- Autem: ze silnice spojující Liberec a Děčín odbočit na Hrádek nad Nisou. Po cca 7 kilometrech dojedete do obce Grabštejn, kde již hrad uvidíte. Jsou tu k dispozici dvě parkoviště, 300 m jižně od objektu (zhoršený přístup ke hradu), kapacita celkem cca 60 míst.
- Vzdálenost vzdušnou čarou: 20 km severozápadně od města Liberec.
- Vlakem: trať Liberec-Hrádek nad Nisou-Zittau, zastávka "Chotyně", odtud cca 1 km po zelené turistické značce.
- Autobusem: trasa Liberec-Hrádek nad Nisou, zastávka "Chotyně, Grabštejn, U mlýna", odtud cca 500 m po žluté, pak zelené turistické značce.
- Pěšky: z Hrádku n. Nisou vede žlutá turistická značka, zhruba 3,5 km.
- Na kole: cyklotrasa č. 3069.
ZDROJ INFORMACÍ: www.hrad-grabstejn.cz
|
|