Hrubý Jeseník - tzv. "Střecha Moravy" je druhé nejvyšší pohoří ČR po Krkonoších, je jádrem a nejmohutnějším pohořím Jesenické oblasti (vedle Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor a Králického Sněžníku). Jeho nejvyšší vrchol je Praděd (1 491 m n.m.). Hrubý Jeseník má 56 tisícovek. Oblast je prostoupena bohatou sítí turistických značených cest a množství rekreačních a sportovních center nabízí možnosti strávení příjemných chvil odpočinku i sportu.
Ze severu do něj „vniká“ Jesenická kotlina s říčkou Bělou. Od ostatních celků je oddělen hlubokými zlomovými údolími významných moravských řek, jako je Branná, Desná, Bělá, Moravice či Černá Opava. Četně se vyskytují tvary mrazového zvětrávání, z pleistocénu je doložen malý horský ledovec ve Velké kotlině. Horní hranice lesa je ve výšce okolo 1 300 – 1 350 m n. m., nad ní roste uměle vysazená kleč a smilkové traviny.
Jako celek je Hrubý Jeseník chráněn v CHKO Jeseníky. Kromě tisícovky Ucháč (1 009 m n. m., HLV 356) se všechny ostatní nacházejí v CHKO. Je zde i větší množství maloplošných chráněných území, zejména ve vyšších polohách. Mezi nejcennější zcela jistě patří Velká kotlina s pozůstatky ledovcové květeny a s téměř 500 druhy vyšších rostlin (nejvíce v ČR).
Výchozími místy pro návštěvu Hrubého Jeseníku jsou Hanušovice, Šumperk, Jeseník, Vrbno pod Pradědem a Rýmařov. Hlouběji v horách potom několik menších středisek jako Rejvíz, Karlova Studánka, Ramzová či Karlov pod Pradědem.
Klima hor je jako jinde úzce spjato s nadmořskou výškou, navíc se zde silně uplatňuje závětrný efekt hlavního hřebene. Počasí je proto na obou stranách horstva často odlišné. Sněhová pokrývka se akumuluje zejména v závětří (východní svahy), kde také najdeme šest ze sedmi lavinových drah Hrubého Jeseníku. Na severovýchodních svazích Vysoké hole směrem k Ovčárně lze užít patrně nejlepší zimní sezóny v ČR. Sjezdové tratě ve výšce 1 250 – 1 450 m n. m. jsou v provozu od listopadu do dubna, často až do poloviny května. Maximum sněhu zde leží v březnu až dubnu a dosahuje průměrně 2 m, v roce 2001 až 3,5 m. Nejchladnějším místem pohoří, ale i celé Moravy, je vrchol Pradědu s průměrnou roční teplotou okolo 1 °C. Na ročních srážkových úhrnech je patrný vliv horstva na východním podhůří, kde je srážek asi o 20 % méně než v jiných částech. Na hřebenech spadne okolo 1 200 – 1 300 mm, v podhůří 800 – 1 000 mm, na východě však jen do 700 mm. Krásné prostředí s dostatkem ubytovacích kapacit vytváří z Hrubého Jeseníku ideální rekreační oblast s možností celoroční turistiky.